Hormon joga

 

Hormon Jóga

 


A Hormon Jógán fókuszában az endokrin rendszer áll, amelynek rengeteg feladata van a testünkben. A Bastrika légzéssel energiát építünk fel és vezetjük ezt a mirigyekhez. A stressz csökken, és az endokrin rendszer egyensúlyba tolódik. 

Az agyalapi mirigy a fő endorkin szabályozó, habár eddig nem nagyon sok mindent tudunk róla. A tobozmirigy szabályozza a nap-éjszaka ritmust. A Hyppothalamus pedig összekapcsolja az endokrin és az idegi rendszert. Mind a három mirigy összefüggésben van a stresszel, problémákkal, szomorúsággal, kiegyensúlyozottlanságuk alvászavarhoz, dekoncentrációhoz vezethet.

Mellékvese
A kínai tradició szerint a vesében található az élet energia. Erre nagyon jól figyeljünk. Meleg legyen! A mellékvese a vese felső csúcsán foglal helyet, kb. 4-6 cm hosszú és 1-2 cm széles. A jobb oldali hasonlít egy háromszögre, a bal pedig olyan,mint egy félhold. Két részből áll: a kéreg és a velő állomány. Több hormont termel. A kéregben példaul a kortizol termelődik– a stresszhormon – és a tesztoszteron. A velő a szimpatikus idegrendszerhez tartozik és termeli az adrenalint.

Hasnyálmirigy
A hasnyálmirigy a hasüregben a rekeszizom alatt, a gyomor mögött helyezkedik el, a bal oldalon. Az S-formájú hasnyálmirigy kb. 16-18 cm hosszú és 70-80 g tömegű. A kínai tradicióban ez a mirigy a Solar Plexus-sal ( Napfonat csakra ) van összekötve és a bizalmunkkal. A nyugati medicínben azt tudjunk, hogy az inzulint és glikogént termeli. Mind a kettőre szükségünk van az anyagcseréhez. Ha a hasnyálmirigy nem jól működik, nem termel elegendő inzulint, akkor kialakul a cukorbetegség (diabetesz). Vagyis azt lehet mondani, hogy ha már cukorbeteg vagyok, akkor érdemes erősítenem a hasnyálmirigyemet.

Pajzsmirigy
A pajzsmirigy a kínai tradició szerint össze van kapcsolva a nyakcsakrával, lehetővé teszik, hogy kifejezhessünk magunkat. A pajzsmirigy termel T4-t, T3-t és kalzitonint. Jódra van szüksége. Ezek szabályozzák a növekedést, fejlődést. Ha a pajzsmirigy alulműködik, akkor mindig fáradtak vagyunk, esetleg depresszió is jelentkezhet és túl kevés energiát érzünk a testünkben. 
3 okra vezethető vissza: vagy kevés a jód, vagy gyenge a pajzsmirigy vagy a stressz miatt az agyalapi mirigy nem megfelelően küldi a szükséges hormon válasz. 

A fentieket figyelembe véve, ha csak egy kipróbálás erejéig ugyan, de mindenképp érdemes részt venni valamelyik Hormon Jóga óránkra.
Azonban azt is érdemes tudni, hogy minden jóga hormon jóga, annyi különbséggel, hogy a kifejezetten "Hormon Jóga" órákon más légzéstechnikát alkalmazunk, és kicsit próbálunk tudatosabban az endokrin rendszerre fókuszálni.

Táplálkozás órarend
Share by: